JĀZEPA VĪTOLA
LATVIJAS MŪZIKAS AKADĒMIJA

Rīgas centrā, skaistā klasiskā stila ēkā K. Barona ielā 1, nu jau 90 gadus atrodas vienīgā Mūzikas augstskola valstī. Savulaik Latvijas Konservatorija, tagad Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija dibināta 1919. gada 20. augustā un oficiāli atklāta 1920.gada 11.janvārī. Tās pirmais rektors bija izcilais latviešu komponists Jāzeps Vītols.

Augstskola tika dibināta kā klasiska tipa mūzikas mācību iestāde, par paraugu ņemot Sanktpēterburgas konservatoriju, kurā Jāzeps Vītols par mācībspēku bija nostrādājis trīsdesmit gadus.

Kādreizējās Konservatorijas, tagad Latvijas Mūzikas akadēmijas izaugsmi un augsto profesionālo līmeni veicinājuši tādi rektori kā komponisti Pauls Jozuus, Alfrēds Kalniņš, Jēkabs Mediņš, Jānis Ozoliņš. Plašu vērienu un starptautisku atzinību Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijas darbība ieguva maestro Imanta Kokara laikā, to ar uzviju turpināja komponists Juris Karlsons. Pa šo ceļu, kurā akadēmiskā ikdiena savijas ar spilgtām mākslinieciski radošām aktivitātēm un reģionālās tradīcijas - ar skanīgu starptautisku rezonansi, kopš 2007. gada augstskolu ved arī tagadējais rektors saksofonists prof. Artis Sīmanis.

JVLMA īsteno 12 valsts akreditētas bakalaura, maģistra un doktora pilna laika studiju programmas.

JVLMA atpazīstamību ir veidojuši izcili pasniedzēji un talantīgi studenti, kuru vārdus pazīst gan Latvijā, gan ārpus tās. Mūsu mācībspēku rindās ir vienreizējas personības, kas savu pedagoģisko darbu spēj apvienot arī ar visplašākajām sabiedrības kultūras izpausmēm – Dziesmu svētku virsdiriģenti – Romāns Vanags, Arvīds Platpers, Jānis Zirnis, Sigvards Kļava, Aira Birziņa, simfonisko orķestru diriģenti – Imants Resnis, Andris Vecumnieks, komponisti - Romualds Kalsons, Arturs Maskats, Selga Mence, Juris Karlsons, Ēriks Ešenvalds, pianisti – Sergejs Osokins, Juris Kalnciems, Arnis Zandmanis, Ventis Zilberts, Juris Žvikovs, kamermūziķi – Jānis Maļeckis, Aldis Liepiņš, Antra un Normunds Vīksnes, Diana Ozoliņa, grāmatu autori – Ilma Grauzdiņa, Lolita Fūrmane, Anda Beitāne un daudzi daudzi citi.

Savukārt - Egīls Siliņš, Maija Kovaļevska, Inga Kalna, Elīna Garanča, Sergejs Jēgers, Kristīne Blaumane, Kārlis Lācis, Raimonds Petrauskis, Oskars Petrauskis, Andrejs Osokins, Raimonds Bramanis (u.c.) – tie ir tikai daži no mūsu absolventiem.

Ik gadus vidēji 30 jaunieši gūst laurus starptautiskos konkursos un festivālos. Būtībā Mūzikas akadēmija ir unikāla, jo tikai šeit sagatavo profesionālus, pasaulē konkurētspējīgus atskaņotājmāksliniekus, komponistus, horeogrāfus, mūzikas skolotājus, mūzikas zinātniekus un pētniekus bakalaura, maģistra un doktora studiju līmeņos.

JVLMA Goda profesoru skaitā ir pasaules izcilākās mūzikas personības - Gidons Krēmers, Kšištofs Pendereckis, Mstislavs Rostropovičs, Mariss Jansons, Pēteris Vasks u.c.

Sevišķi ir paplašinājušās arī Akadēmijas mākslinieciskās un organizatoriskās funkcijas: ir liela pieredze korporatīvo pasākumu organizēšanā, ik sezonu notiek vidēji 250 visdažādākie sarīkojumi - koncerti, konkursi, meistarklases, konferences, CD un grāmatu prezentācijas, citi publiskie pasākumi.